První polovina června je vyhrazena nejen mysliveckým akcím souvisejícím s „Měsícem myslivosti“. Ve stejném období se také pravidelně setkávají v rámci společného výjezdního zasedání členové Klubu autorů při Českomoravské myslivecké jednotě.
Stalo se již milou tradicí, že se v pořádání víkendových pobytů postupně střídají jednotliví autoři, kteří pro svoje kolegy chystají nejen zázemí k jednání a vzájemné výměně zkušeností, ale ve většině případů i společensky a myslivecky hodnotný doprovodný program. Jakožto někdejší organizátor a pravidelný účastník uvedených setkání mohu s povděkem konstatovat, že se během několika uplynulých let, kdy se tyto akce nepřetržitě konají, vytvořila z členů Klubu, jejich partnerů a pravidelných hostů opravdu sourodá společnost, která se na sebe každoročně těší a která se pravidelně rozrůstá o další příslušníky.
O tom, že navázané kontakty jsou opravdu pevné, přátelské a upřímné svědčí zajisté skutečnost, že se účastníci běžně individuálně kontaktují a setkávají v průběhu celého zbývajícího roku, absolvují společně myslivecké akce a spolupracují při umělecké tvorbě. Lokalizace jednotlivých setkání i doprovodné programy nám pak v mnohých případech umožňují navštívit regiony a místa, na která bychom se jinak dostali jenom stěží.
Pokusím-li se o stručnou rekapitulaci předchozích ročníků, setkali jsme se v oboře Klokočka, na Vysočině v Želetavě, na Zlínsku v Halenkovicích, v Jaroměřicích u Jevíčka, v Dubé u České Lípy, ve východočeském Opočně a v loňském roce v penzionu Orlíček u Pastvinské přehrady.
Ve dnech 3. - 5. června 2011 se hostiteli Klubu autorů stali manželé Dana a Vladislav Kropovi, kteří jeho členy zavedli do půvabné krajiny západních Beskyd. Většina z nás tak podstoupila cestu přes úrodné roviny Hané a Moravskou bránu na Třinecko, kde nás v Komorní Lhotce přijaly prostory hotelu Premiér. Přestože se oficiální zahájení akce konalo až v sobotu ráno, sešla se část účastníků již tradičně v páteční podvečer, aby mohla v rámci neoficiální debaty zhodnotit uplynulý myslivecký i autorský rok a především proto, aby upevnila stará přátelství. Zbývající část společnosti se dostavila až na oficiální zahájení, které se konalo v sobotu ráno. Všechny přítomné překvapila zejména Dana Kropová, která si dala obrovskou práci a svépomocí vyrobila prapor Klubu autorů, který hostitelé hrdě vyvěsili u vstupu hotelu, kde na čestném místě zůstal po celou dobu trvání akce.
Na letošní akci nechyběli předseda Klubu Oldřich Koudelka, místopředseda Josef Drmota, jednatel Jiří Kasina, dále Pavel Scherer, Jitka Přibylová, Vlastimil Slavíček, Vojtěch Poles, Jiří Šmotek, Ladislav Bohačík, Jiří Kutifel, Petr Slaba, Arnošt Tabášek, Vladimír Velický, Zdeněk Hlaváč, Antonín Ešner, Zdeněk Hruška, Hana Křenková, Ondřej Trlifaj a pochopitelně hostitel Vladislav Krop. Milou a vítanou návštěvou byl pak zahraniční host Klubu autorů, Dr. Štefan Šrámka, který k nám zavítal ze středního Slovenska. Jeho návštěva byla o to větším přínosem, že znamenala příslib navázání užší spolupráce mezi Klubem autorů při ČMMJ a Klubem polovníckej histórie Slovenského poľovníckého zväzu.
Sobotní dopoledne se neslo v duchu exkurze do známého pivovaru Radegast v Nošovicích, kde si účastníci vyslechli skutečně vyčerpávající výklad týkající se jak historie samotného pivovaru, tak i výroby piva obecně. Samozřejmostí byly pochopitelně testovací vzorky výjimečně hořkého moku, který jsme si mohli vychutnat vysoko nad krajem na ojedinělé degustační věži, kterou pivovar disponuje. Pod panoramatem okolních Beskyd a pod ochranou všudypřítomného boha Radegasta nám pivo nesoucí jeho jméno chutnalo opravdu skvěle.
Neméně zajímavá byla i další navštívená expozice v rekonstruovaném areálu bývalého fojtství (valašská obdoba rychty) v Kozlovicích. Mnozí z nás s nostalgií zavzpomínali na svoje školní začátky v historických prostorách obecné školy a obdivovat mohli ojedinělou soukromou sbírku sakrálního umění. Vrcholem pak byl gurmánský zážitek v přilehlých prostorách restaurace Valašský pivovar.
Abychom učinili zadost také stavovské příslušnosti k Hubertovu cechu, věnovali jsme odpolední hodiny známé oboře Hukvaldy. Pro zajímavost musím doplnit ještě další informaci týkající se stejnojmenného města, jehož součástí se tato nejstarší souvisle provozovaná obora u nás přirozeně stala. Jde totiž o rodiště světoznámého hudebního skladatele Leoše Janáčka. A je-li název obory myslivecké veřejnosti povědomý ještě něčím dalším, pak si dovolím napovědět, že se v jejím půvabném prostředí konají každoroční hudební festivaly nesoucí mistrovo jméno a je zde instalována známá sochy Lišky Bystroušky.
I přes celodenní opravdu nabitý program věnovali členové Klubu večerní hodiny jako obvykle besedě s místními myslivci, zástupci samosprávy a se sponzory, bez nichž by uspořádání podobné akce nebylo možné a kterým patří za vše opravdu velký dík. Mnohem větší dík pak patří oběma manželům Kropovým, kteří museli pro zorganizování víkendu vynaložit obrovské množství energie, osobních kontaktů i prostředků. Opravdu družná zábava nám vydržela až do nočních hodin a po pravdě řečeno, staří i noví přátelé se rozcházeli jenom neradi. Nejhmatatelnějším pracovním výsledkem večera byla zajisté dohoda na realizaci společné literární ročenky Klubu, která bude připravena redakcí časopisu Myslivost. Ročenka bude vydána pod názvem MYSLIVECKÝ MAGAZÍN 2012 s podtitulem Myslivecký kalendář Klubu autorů. Čtenáři se mohou těšit nejen na ukázky tvorby jednotlivých členů Klubu autorů, ale také na příspěvky slovenských kolegů, které za Klub polovníckej histórie SPZ přislíbil zprostředkovat Dr. Šrámka. Magazín by se mohl v následujících letech stát prestižním titulem, kde by autoři, nejenom členové Klubu, poskytovali své nejlepší příspěvky. Magazín by se také mohl stát důležitým zdrojem financí pro činnost Klubu.
Závěrečná část programu setkání proběhla v nedělních dopoledních hodinách. V programu setkání totiž nemohl chybět alespoň krátký výšlap do přírody, ve které koneckonců většina z nás nachází inspiraci pro svoji tvorbu. A kam jinam by v tomto malebném kraji Beskyd mohly vést naše kroky, než na místo s vlastním geniem loci a samozřejmě - s nekonečným rozhledem po okolí. Podobným místem se stal vrch Javorový, který nám odkryl úchvatné panorama zalesněných kopců kontrastujících s industriálně využívanou pánevní oblastí Ostravska. Vladislav Krop se na tomto místě ukázal jako skutečný znalec rodného kraje a zkušený lesník, který v okolní prožil skutečně aktivní život. Díky jeho vypravěčskému talentu jsme se tak mohli neotřelým způsobem seznámit nejen s historií, národopisem a zvláštnostmi severovýchodního výběžku naší vlasti, ale také například se specifiky lesnického hospodaření v tomto drsném, nicméně opravdu krásném kraji.
Po návratu do hotelu Premiér skončilo setkání společným obědem, poděkováním hostitelům, závěrečným focením a sejmutím klubového praporu, který se bude napřesrok stěhovat na druhou stranu republiky. Pro nezasvěcené snad mohu prozradit, že podle dlouhodobého plánu by se příští setkání mělo konat pod záštitou ochránce mysliveckých tradic a známého ilustrátora Oldřicha Tripese, v podhůří dalších hor, tentokrát Novohradských.
Takže za všechny zúčastněné ještě jednou srdečné díky všem, kteří se na průběhu letošního ročníku jakýmkoliv způsobem podíleli a především: „Nashledanou za rok v jižních Čechách!“
Mgr. Josef DRMOTA,
místopředseda Klubu autorů