ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Leden / 2017

NORMA a střely STRIKE

Myslivost 1/2017, str. 128  Pavel Kumžák
O švédském výrobci střeliva NORMA, její historii i současné produkci, jsem vám na stránkách časopisu Myslivost přinesl již řadu informací. Seveřané však nespí, ale neustále pracují na nových produktech. V současnosti je jedním z hlavních cílů vývoj vlastních střel pod názvem STRIKE.
Důvodem je vyvinout moderní střely, které svými parametry budou ještě více vyhovovat potřebám lovců. A právě s lovci je vývoj úzce spjat a čerpá tak poznatky přímo z praxe. Výsledkem této snahy je nová rodina střel pod názvem STRIKE.
Zatím byla na trh uvedena střela s olověným jádrem TIP STRIKE a kompozitní střela nesoucí název ECO STRIKE. V budoucnu se jistě dočkáme i dalších přírůstků do této řady. Švédský výrobce jen bezhlavě nechrlí osvědčené náboje, ale vyvíjí i nové. Celý proces vývoje nekončí po dosažení finálního výrobku, ale je součástí širšího konceptu, kdy následně NORMA pořádá ve své švédské muničce kempy pro své distributory. Navíc navštěvuje země, kam dováží náboje a pořádá tam prezentace i s praktickou ukázkou střelby do balistické želatiny. Na tyto prezentace jsou zváni regionální prodejci značky NORMA. Dostanou veškeré informace o střelách a seznámí se i s jejich účinky při zasažení cíle. Je to vynikající servis, díky němuž pak prodejci mohou poskytnout tyto důležité a hlavně relevantní informace přímo koncovému spotřebiteli.
V roce 2017 se taková akce uskutečnila poprvé i v České republice na střelnici Dvory pod záštitou distributora této značky pro náš trh www.cairo.cz, jejímž majitelem je Radim Polách. Pozváni byli čeští prodejci zbraní a střeliva.
Po příjezdu na střelnici, kamarádském přivítání, byly všem rozdány propagační materiály. Ale ne pouze barevné katalogy, postačující pro jiné akce. Tady každý zúčastněný obdržel katalog s novými střelami, kde byly samozřejmě i veškeré technické parametry, firemní samolepky, kvalitní kšiltovky team NORMA, flash disk na které bylo průvodní video, průlet střely zachycen vysokorychlostní kamerou, přes překážky nekloněnými pod různým úhlem, průlet balistickou želatinou a průlet jablkem.
Všechny tyto atraktivní záběry zachycují klíčové vlastnosti střel. Řízenou deformaci již při vnikání do cíle, udržení přímého směru při průletu cílem a zachování si prakticky stoprocentní zbytkové hmotnosti.
Aby toho nebylo málo, každý z účastníků obdržel 40 nábojů TIP STRIKE, nebo ECO STRIKE v ráži 308W nebo 30.06. spr. pro vlastní otestování při lovu. Následovala podrobná videoprezentace, kterou provázel Anders Brolund, Mikael Karlsson a Radim Polách.
Poté se všichni přesunuli na střelnici, kde proběhl praktický test. Střílelo se oběma typy střel ráže 308W, 30.06.spr a 9,3x62.
Bloky balistické želatiny se nedají převážet při běžné teplotě a navíc jsou celkem neskladné. Proto byly vyrobeny přímo na místě podle vlastní receptury Normy. Po zásahu bloku byla střela vyjmuta a s celým blokem všem předložena k důkladnému prozkoumání.
Na závěr praktického testu si mohli i přítomní střelit sami do bloku želatiny. Následně se všichni odebrali na místo, kde měl být dokreslen tento pohodový den. A povedlo se. Vše bylo zakončené dobrým jídlem a pitím. U venkovního posezení nám na grilu připravoval mistr tohoto kulinaření pochutiny z hovězího a vepřového masa. Všichni pak ještě své dotazy konzultovali se zástupci Normy. Toto setkání jistě splnilo svůj účel. Každý se detailně seznámil s nejnovějšími produkty Normy a může je tak zprostředkovat všem spotřebitelům. Ten, kdo by se chtěl s parametry blíže seznámit, může si uvedená videa prohlédnout v příloze.
Pavel KUMŽÁK  
Zpracování dat...