ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Únor / 2017

HUNTER

Myslivost 2/2017, str. 39  Miloš Fischer
Nůž je pro myslivce po pušce nepostradatelnou základní částí výbavy pro lov. Do honitby s sebou nosíme mnoho dalších věcí - dalekohled, baterku, provaz a další, ale bez pušky a nože se lovit nedá, zejména spárkatá zvěř. Ihned po ulovení kusu ho musíme ošetřit, to znamená vyvrhnout, a to bez nože opravdu nejde. Další prací s nožem je zpracování úlovku - stažení a rušení. Samozřejmě je nůž potřebný i k dalším činnostem při výkonu práva myslivosti
Myslivci společně s řezníky, kuchaři a rybáři patří k těm, kteří se bez nože neobejdou a skutečně s nimi pracují. U myslivců jsou ale požadavky na nůž vysoké, protože část práce s nožem se odehraje přímo v přírodě, v horku, mrazech, za světla i v noci, zvěř se vyvrhuje na zemi, myslivec je v hlubokém předklonu, a tím je dáno i to, že se s loveckým nožem nezachází zrovna v rukavičkách. Chceme, aby náš nůž vydržel tvrdé zacházení, zároveň aby držel ostří a dobře se držel i mokrý, protože se při vyvrhování ušpiní barvou a bělí zvěře.
Lovecký nůž proto vyžaduje určitý kompromis mezi tvrdostí a houževnatostí, řezivost nože by měla být dána tvarem výbrusu tak, aby vydržel ostrý co nejdéle.
Samozřejmě ale hodně záleží i na tom, jak to konkrétní myslivci s nožem umí, znám i takové, kterým vydrží nůž ostrý jen několik vteřin, zatímco ti, kteří umí, vyvrhnou a zpracují se stejným nožem několik kusů ulovené zvěře.
Tím se ale dostávám k velmi důležité vlastnosti loveckého nože - musí jít i dobře a snadno nabrousit. Osobně preferuji zavírací nože, které mají pouze čepel a pilku, důvody jsou čistě praktické, čím více želízek a vývrtek má lovecký nůž, tím je náročnější na údržbu a vyčištění po každém použití. A ten, kdo čistil zavírací nůž po vyvržení, ví, o čem mluvím.
Takže když to shrnu, nůž musí být pevný a odolný, měl by velmi dobře padnout do ruky a neklouzat i při namočení, čepel i pilka musí být z houževnatého materiálu, aby nůž snesl i páčení a zároveň musí dobře držet ostří, přičemž naostření musí být snadná záležitost i v přírodě.
 
MIKOV tyto požadavky po dlouhé roky více či méně úspěšně plnil svými noži FIXIR, vyráběnými v mnoha variantách od roku 1955, nicméně požadavky zákazníků byly ovlivněny změnami v lovecké praxi, kdy za poslední desetiletí převážil lov spárkaté zvěře. Protože se jedná zejména o černou zvěř, která je větší než tradičně převažující srnčí, je jasné, že se lépe ošetřuje ulovená zvěř s nožem větším, než je FIXIR.
Z desetiletími osvědčeného FIXIRU proto vznikl HUNTER, velký lovecký zavírací nůž, oproti noži FIXIR větší o třetinu. Jeho rozměry jsou opravdu impozantní, v zavřeném stavu měří na délku 145 mm, otevřený 265 mm, délka čepele je 115 mm a pilka je dlouhá dokonce 125 mm s funkční částí 105 mm.
Můj HUNTER je v provedení čepel a pilka, a když jsem jej poprvé držel v ruce, napadlo mne „tak to je opravdu kus nože“. Velikost a zejména hmotnost mne naprosto překvapily. Ten nůž má prostě charisma.
Další velmi příjemné překvapení je kvalita zpracování. Nůž je zpracován opravdu výborně, vše dokonale lícuje, střenky z parohu sedí naprosto perfektně a dokonalé je také vyleštění všech ploch nože. Vzhled nože podporují i čisté linie v otevřeném i zavřeném stavu a celkově nůž působí velmi vyváženě.
Ovládání tohoto velkého nože je snadné, čepel jde překvapivě lehce otevřít, spolehlivá pojistka backlock jde snadno ovládat, čepel přitom drží velmi pevně, spolehlivě a naprosto bez vůlí. Pilka je řešena jinak a podstatně lépe než u FIXIRU, její oblá špička přesahuje o čtyři milimetry obrys nože a díky tomu se velmi snadno otevře špičkou prstu, nebo jednou rukou lze pilku otevřít zachycení této špičky třeba o oděv. Proto je pilka i delší - délka pilky je slabinou právě u nože FIXIR - a oproti tomuto noži má pilka HUNTERU ještě další vylepšení - v otevřené poloze je jištěna pojistkou typu linerlock, takže při sevření pilky v zámku nemůže dojít k jejímu zavření a tím ani k poranění prstů lovce. Zároveň je potěšitelné i to, že se s takto jištěnou pilkou pocitově mnohem lépe pracuje.
K noži je dodáváno velmi kvalitně zpracované pouzdro ze silné hověziny označené logem firmy MIKOV - dvouocasým lvem s mečem. Nože nosím vždy v pouzdru na opasku, a silná stránka tohoto pouzdra se velmi rychle projevila - zavěšení na opasek je ve správném místě, takže o noži na opasku přes jeho velikost a hmotnost vůbec nevím a naprosto nepřekáží třeba i při jízdě autem.
Čepel nože je z oceli 440A, tvarem je shodná se současným FIXIREM. Nehetník je hluboký a dobře tvarovaný, ale čepel lze snadno otevřít i pouhým uchopením hřbetu čepele špičkami palce a ukazováku. Mnozí znalci nožů tvrdí, že takto precizně zpracovaný, nebojím se napsat luxusní, nůž by si zasloužil lepší materiál čepele.
Osobně jsem ihned při prvním otevření čepel vyzkoušel - holila! Není opravdu obvyklé, aby čepel sériově vyrobeného nože byla takto dobře nabroušena už z výroby. Další důkaz toho, že si MIKOV dává na HUNTERECH opravdu záležet.
Silnou stránkou čepele je její výbrus. Tloušťka čepele je 3,6 mm, plochý výbrus tvoří vysoký klín a s naprosto průměrným materiálem má díky tomu vynikající řezivost. Nůž jde opravdu do řezu velmi ochotně, i díky rozměrům a hmotnosti nože je pocitově řezání snazší s vynaložením menší síly než kterou potřebujeme při řezání s menším nožem.
Pilka svojí délkou slibuje vynikající řezný výkon. Už při prvním řezu zámku jsem ale cítil rozdíl oproti dosud používaným pilkám nožů FIXIR a WENGER. Pilka jde řezem výborně, dlouhé tahy umožňují velmi rychlé rozříznutí zámku, ale pocitově jsem hned poznal, že k řezu je nutné použít o něco více síly, než u pilek zmiňovaných. Důvod je ale jasný, šířka zubů pilky HUNTERA je 3,1 mm (hřbet má tloušťku 2,2 mm) a díky tomu je řezný kanál širší a tedy je nutná znatelně větší síla pro řez. Není to ale nic zásadního, rychlostí při řezání se pilce WENGERU snadno vyrovná a rozdíl v nutné síle pro řez není nijak velký. Je ale jisté, že zúžením třeba o 0,5 mm by tato pilka byla absolutní jedničkou.
Při praktickém používání se potvrdila velmi dobrá ovladatelnost nože, čepel i pilka se snadno ovládají i s rukama od barvy a běli, pojistky fungují bezchybně. Nůž se výborně drží, ergonomie úchopu je vyladěná, tlačítko pojistky čepele nepůsobí v dlani ostře ani nepříjemně i při delší práci. Díky velikosti a střenkám z parohu nůž neklouže a úchop je jistý bez vynaložení většího úsilí, což je hodně znát právě při řezání zámku pilkou, kdy třeba WENGER má snahu v zabarvené ruce klouzat a FIXIR díky krátké pilce vyžaduje také velmi pevný úchop.
S nožem se výborně pracuje i u menší zvěře, jakou je třeba srnčí. Velikostně je HUNTER stále ještě velmi obratný nůž a umožňuje rychlou a pohodlnou práci jak na malé zvěři, tak i na velkých kusech.
Kromě velikosti, jištění pilky a způsobu jejího otevření je ještě jeden rozdíl oproti noži FIXIR. Horní plocha nad hlavním čepem čepeli a pilky je zdrsněna hlubokým příčným rýhováním, které slouží jako opora pro palec při silovém řezání. Funguje výtečně.
Při vyvrhování nůž jde do řezu opravdu výborně, jsem zvyklý každý nůž po každém použití obtáhnout na ocílce a HUNTER není výjimkou. Při vyvrhování pátého kusu jsem stále necítil potřebu brousit, a ač to normálně nedělám, záměrně a poměrně necitlivě jsem šel ostřím čepele i přes kosti. Po následném lehkém obtažení na ocílce nůž téměř holí a zavěšený kus kancelářského papíru a novinovou stránku řeže s naprostou lehkostí po celé délce ostří. To jsem opravdu nečekal.
Následující dva kusy jsem ulovil současně, vyvrhování proběhlo perfektně a rychle bez obtažení ocílkou. Na zámky jsem nepoužil pilku, ale řízl jsem je čepelí, i když se řezání zámku čepelí zásadně vyhýbám a čepel šetřím. Po vyčištění jsem nůž opět lehce obtáhl na ocílce. Nůž poté ochotně, i když ne už tak lehce řezal zavěšenou stránku novin.
Osmý kus v pořadí, řezivost při vyvrhování pocitově stále beze změn, čisté řezy jedním tahem bez pocitu odporu, opět zámek říznutý čepelí. U většiny ulovených kusů proběhlo i odříznutí hlav a běhů pro výkup. Po osmém kusu nůž stále řeže zavěšený list papíru i bez obtažení na ocílce. Já se snad toho broušení nedočkám.
Devátý kus jsem vyvrhl opět s lehkostí, čepelí jsem opět řezal zámek a opět jsem (se sebezapřením) šel ostřím po kostech, tentokrát hodně tvrdě při oddělení hlavy a běhů, pokusil jsem se nasimulovat méně zkušeného lovce, který to ještě neumí. Zavěšený list papíru pak nůž řezal s obtížemi a zejména polovina ostří od špičky čepele papír začínala trhat. Nůž jsem proto vyhodnotil jako „zralý“ na první ostření.
Pro ostření krom obtažení na ocílce použiji občas, když už ocílka tolik nepomáhá, základní brusnou sadu Lansky se třemi brousky. Pro první broušení je ale třeba vyčlenit čas a nespěchat, protože na noži je nutné vytvořit fazetu po celé délce ostří. Nože MIKOV jsou známé obvykle velmi tenkou fazetkou s větším úhlem ostří, proto je nutné základní fazetu při prvním broušení vytvořit.
První broušení mi zabralo 40 minut, a naprosto jsem si to užíval. Nůž jde brousit velmi pěkně a brzy se začala rýsovat pěkná rovnoměrná fazeta po celé délce ostří z obou stran. Po jejím doladění na nejjemnějším brousku sady nůž opět holí po celé délce ostří. Díky sadě Lansky je výsledek pěkný, čepel bez poškrábání a velmi ostrá.
Většina myslivců svůj nůž neumí řádně nabrousit a pak se při práci s nožem trápí, přitom investice do alespoň základní sady se vyplatí a vrátí v podobě velmi příjemné práce s ostrým nožem.
Na internetu jsem zároveň studoval metody zkoušek ostří, jeden z důkazů dobře nabroušeného nože je to, že přetne volně visící vlas. Ihned využívám dlouhých vlasů mé manželky a vzápětí jí předvádím postupné odsekávání jejího dlouhého vlasu HUNTEREM. Naštěstí to jde velmi lehce, protože když už je vlas hodně krátký, jsem vytrestán za tu předvádivost a trefuji se ostřím do špičky ukazováku levé ruky. I přes malou použitou sílu je rána hluboká.
Loveckých nožů, ať pevných nebo zavíracích, mám hodně, asi až moc. Všechny jsem prakticky použil, vyzkoušel, stálicí pro praxi byl FIXIR, několik zavazáků, MIKOV Venado, Wenger. Zavazáky jsou myslivecká klasika, velmi dobře se s nimi pracuje, ale stejně jako výborné Venado jsou poměrně dlouhé a v pouzdře na opasku pro jízdy automobilem do honitby bohužel méně praktické.
FIXIR je výborný, ale ten můj je starý třicet let, původní šavlový výbrus (scandi) jsem změnil na plochý, přesto je trvanlivost ostří horší a je nutné častěji brousit, výborný je i WENGER (starý typ), zejména kvůli pilce, kterou jsem až do té doby, než jsem použil nůž HUNTER, považoval za nejlepší pilku na loveckých nožích, i když čepel tohoto nože není z hlediska trvanlivosti ostří daleko od starého FIXIRU.
HUNTER ale vše změnil, po vyvržení prvního kusu jsem začal používat výhradně tento nůž, který jsem si za poměrně krátkou dobu užívání mimořádně oblíbil, asi i proto, že díky své velikosti kombinuje ty nejlepší vlastnosti větších pevných a menších zavíracích nožů. Tedy krom lovů holubů a kachen, kdy beru vždy FIXIR.
Samozřejmě jako vše, i tento nůž má své negativum, a tím je cena. Na naše poměry je pro většinu myslivců poměrně vysoká. Je nutné si ale uvědomit, že HUNTER není obyčejný zavírák. Je to nůž zpracováním na úrovni kvalitních nožů vyráběných na zakázku, s osvědčenou a velmi spolehlivou konstrukcí, dobrou trvanlivostí ostří, výbornou pilkou a bytelností v dnešní době až neobvyklou. Rozhodně je to nůž na celý život. Pro aktivní lovce je to velice praktický a navíc luxusní dárek. A hodně důležité je i to, že jde velmi dobře nabrousit na vynikající ostrost.
Miloš "figi" FISCHER
www.loveckastrelba.cz
Zpracování dat...